- 1 Yıl önce TESE yöntemi ile testiste sperm bulunamadı. İkinci kez TESE yöntemi denemek mümkün mü?

» Öncesinde genetik test yapılması faydalı olacaktır. Test olumlu ise tekrar denenebilir.


- Aşılama en fazla kaç kere yapılabilir?

» En fazla 3 aşılama sonrasında, tüp bebek tedavilerine başlamak gerekir. Aşılamalarda kümülatif gebelik oranları 3 deneme sonrasında artış göstermemektedir.


- Aşılama her infertil çift için uygun mudur?

» Hayır. Kadında, yaş 37’nin altında ve Fallop tüplerinin açık; erkek de ise sperm sayı ve kalitesinin yeterli olması gerekir.


- Bir program süresi ne kadardır?

» Hastaya uygulanacak tedavi protokolüne göre bu süre 7 ila 45 gün arasında değişir.


- Blastosist Transferi nedir?

» Döllenmeden yaklaşık 5 gün sonra, embriyo (Blastosist) dış zarını (zona pellucida) atmaya hazır hale gelir. Son yıllardaki gelişmelerle, embriyolar laboratuar ortamında bu döneme kadar saklanabilmektedir. Blastosist döneminde yapılan embriyo transferi, embriyoların doğal yolla rahim içine düştüğü zamana daha yakın olmasından dolayı faydalıdır.


- Daha önce 3 veya daha fazla başarısız Tüp Bebek denemesi olanlarda nasıl davranmalı?

» Gerekli durumlarda genetik inceleme yapılabilir.


- Dış gebelik nedir?

» Embriyonun rahim içine değil de başka bir yere (%90 tüplere) yerleşmesine dış gebelik denir.


- Dondurulmuş embriyo ile yeni embriyo kullanma arasındaki fark nedir?

» Yeni embriyoların tutunma şansı, dondurulmuş embriyolardan 2 kat daha fazladır.


- Embriyo Dondurma (Vitrifikasyon) nedir?

» IVF uygulaması sonucunda hastaya transfer edilecek miktardan daha fazla sayıda kaliteli embriyo elde edildiğinde, bu embriyolar çiftin isteğiyle daha sonraki denemelerde kullanılmak üzere dondurulup saklanabilir. Dondurma işlemi sayesinde; tekrar yumurtalıkların uyarılmasına ve yumurta toplanmasına gerek kalmadan embriyo transferi yapılır. Özellikle son 3 yıldaki gelişmeler ile Vitrifikasyon yöntemi ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Hızlı dondurma yöntemi olan Vitrifikasyon ile yalnızca embriyolar değil yumurta ve sperm hücreleri de başarı ile saklanabilmektedir. Dondurulan embriyoların kanuni olarak saklanma süresi 5 yıldır.


- Embriyo Transferi nedir?

» Embriyo transferi tüp bebek işleminin en önemli bölümünü oluşturmaktadır. İşlem, embriyo gelişiminin 3. ya da 5. günlerinde gerçekleştirilmektedir. Merkezimizde embriyo transferi mesane dolu olarak ultrason yardımı ile yapılmaktadır. Oluşan embriyolar ince plastik kateter yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir. Transfer işlemi herhangi bir jinekolojik muayeneden farksız anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Transfer edilen embriyo sayısı T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından 3 ile sınırlandırılmıştır. Günümüzde giderek daha sıklıkla uygulanan bu işlem, son yıllarda embriyoların içinde büyüdüğü kültür sıvılarındaki gelişmeler ile yüksek başarı oranlarını beraberinde getirmiştir. Merkezimizde 5. günde en fazla 2 embriyo transfer edilmektedir.


- Embriyo transferinden sonra ne kadar süre yatak istirahati gerekir?

» Embriyo transferi sonrasında yatak istirahati gerekmemektedir. Konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda, yatak istirahatinin gereksiz olduğu saptanmıştır. Hatta bu dönemde yatak istirahati metabolizmayı yavaşlatır. Kabızlığa ve depresyona meyil yaratabilir


- Embriyo Traşlama (Assisted Hatching) nedir?

» Bu yöntem, oluşan embriyoların duvarlarının mikroskop altında inceltilmesidir. Bu durumda, rahim içine tutunmanın daha kolay olabileceği düşünülmektedir. İleri yaşlarda, dondurulup çözülmüş kalın duvarlı embriyolarda ya da daha önceki denemelerde rahim içine tutunma problemi olan hastalarda uygulanır. Merkezimizde lazer ile bu yöntem rutin olarak tüm embriyolara uygulanmaktadır.


- En geç kaç yaşına kadar tüp bebek yapabilirim?

» 45 yaş üstünde tedavi önerilmemektedir.


- Endometriozis nedir?

» %15 sıklıkta görülen, rahim içi dokusunun vücudun herhangi bir yerinde bulunması ile karakterize olan, halk arasında çikolata kisti olarak bilinen hastalıktır.


- Erkeğin ilaç kullanarak sperm sayısı yükseltilebilir mi?

» Sadece hormon eksikliği olanlarda yükseltilebilir. Bu grubun dışında sayısını arttıran bir ilaç bulunmamaktadır.


- Erkeklerde Sperm arama yöntemleri nelerdir?

» Testisten alınan doku parçalarının alındığı yere göre isimlendirilir. Günümüzde en başarılı teknik mikroskop altında uygulanan mikro TESE uygulamasıdır.


- Erken menopoz nedir?

» 40 yaşın altında menopoz olguları erken menopoz kabul edilir.


- Gebelik öncesi genetik tanı (preimplantasyon genetik tanı pgt) nedir?

» Embriyolardan alınan parçaların genetik yapısının araştırılmasıdır.


- Hepatit B hastaları Tüp Bebek yaptırabilir mi?

» Evet, yaptırabilir. Herhangi bir sakıncası yoktur.


- Hepatit B hastası Tüp Bebek yaptırırsa çocuk zarar görür mü?

» Hayır. Gebelik esnasında aşı yapılabilir.


- ICSI (Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu – mikro enjeksiyon) uygulama yöntemi nedir?

» Döllenme aşaması hariç olmak üzere, IVF tekniğiyle aynıdır. Toplanan yumurtaların her birinin içerisine, mikroskop altında tek bir sperm yerleştirilir. Döllenme oluştuğunda, uygun sayıda embriyo rahim içine konulur.


- In Vitro Maturasyon (İlaçsız tüp bebek) yöntemi nedir?

» Bu yöntem, yumurtaların vücut dışında olgunlaştırılmasıdır. Özellikle, yumurtlamayı uyaran ilaçlara aşırı cevap veren Polikistik Over’li kişilerde tercih edilir. Yumurtalar ilaç uyarısı yapılmadan toplanır ve laboratuarda olgunlaştırılır.


- IUI (Intrauterin Inseminasyon – aşılama) uygulama yöntemi nedir?

» Yumurtalıklar ilaçla uyarılarak, en fazla 3 adet yumurta taşıyan follikül gelişimi sağlanır. Uygun zaman geldiğinde, çatlatma iğnesi verilir. Sperm örneği, androloji laboratuarında hazırlanır. Elde edilen örnek, çok ince plastik kanülle muayene pozisyonunda rahim içine verilir. Sperm hazırlamadaki amaç, döllenme kabiliyeti yüksek olan spermlerin meniden ayrıştırılıp, yoğunlaştırıldıktan sonra rahime transfer edilecek hale getirilmesidir.


- IVF (In Vitro Fertilizasyon – tüp bebek) uygulama yöntemi nedir?

» Yumurtalıklar ilaçla uyarılır ve çatlama olmadan önce, hafif bir anestezi altında ultrason yardımıyla yumurtalar toplanır. Laboratuar ortamında her yumurta etrafına 20.000 – 40.000 sperm konularak döllenmenin oluşması beklenir. Döllenme oluştuğunda, uygun sayıda embriyo rahim içine transfer edilir.


- İleri derecede endometriozis veya çikolata kisti olanlar ne yapmalı?

» Hastanın endometriozis düzeyine göre tüp bebek öncesinde ameliyat (laparoskopi) gerekebilir.


- İlk tüp Bebek işleminde hamile kalamayan bir çift ne kadar sonra tekrar tüp Bebek uygulaması deneyebilir?

» 3 ay ara vermek yeterli olacaktır.


- İnfertilite nedir, dünyada hangi sıklıkta görülür?

» 1 sene sonunda düzenli cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebe kalmama İnfertilite olarak kabul edilir. Evli çiftlerin %13 – 17’sinde görülür.


- İnfertilite nedir?

» Düzenli ve yumurtlama zamanına dikkat ederek 1 yıl ilişkiye girip hamile kalamama durumudur. Çiftlerin yaşlarının ileri olduğu durumlarda (37 yaş ve üzeri), bir yıldan önce tedavi yöntemlerine başvurulabilir.


- İnfertilite tedavisi ne kadar başarılıdır?

» Günümüzde uygulama başına gebelik oranları %70’lere kadar çıkabilmektedir.


- İnfertilite ye en çok yol açan sebepler nedir?

» Adet düzensizlikleri, sperm kalite bozuklukları…


- Kanser sonrası tüp bebek ile çocuk sahibi olmak mümkün müdür?

» Üreme çağı ya da öncesinde gelişebilecek kanserlerin, türüne bakmaksızın, kemoterapi ve radyoterapi ile tedavisi yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Çocukluk ve gençlik dönemindeki kanserlerde %75’lere kadar ulaşan hayatta kalma şansı bu vakalarda üremenin ileriye dönük korunmasını gerektirmektedir. Vitrifikasyon yöntemi ile günümüzde özellikle sperm hücreleri onlarca yıl sağlıklı olarak korunabilmektedir. Bu nedenle; testis kanseri, lenfoma, lösemi gibi sıklıkla rastlanan kanserlerde cerrahi tedavi ya da ilaç tedavisi veya radyoterapi öncesi gerek sperm gerekse yumurta hücrelerini saklamak mümkündür. Merkezimizde konu ile ilgili çalışmalar başarı ile yürütülmektedir.


- Mikro - TESE ( Testiküler sperm ekstraksiyonu) uygulama yöntemi nedir?

» Ejakülatta spermin bulunmadığı durumlarda testislerden cerrahi müdahale ile parça alınması yöntemidir. Micro TESE ile testis kanallarının mikroskop altında incelenerek sperm aranması yöntemi uygulanmaktadır. Elde edilen gelişmekte olan veya olgun spermler ICSI yönteminde kullanılır.


- Miyom (Myom) kısırlık nedeni mi? Miyomu olan kadın ne yapmalı?

» Embriyolar rahim içine yerleşir ve burada büyür. Miyom rahim içinde bozukluk yapmıyorsa ve çok büyük değilse (4–7 cm ve üstü) kısırlığa neden olmamaktadır.


- Polikistik Over (PCO) ve Polikistik Over Sendrom (PCOS)’lu kadınlar ne yapmalı?

» Adet düzenleme tedavisi ile başlanabilir. Tüp bebekte en başarılı gebelikler bu grupta olduğundan vakit kaybetmeden gerekli tedaviler yapılmalıdır.


- Polikistik Over sendromu nedir?

» %15 sıklıkta görülen, yumurtalıkların doğuştan fazla sayıda yumurta hücresi içermesi nedeniyle adet düzensizlikleri ya da hiç adet görememe, vücutta kıllanma gibi belirtiler gösteren bir hastalıktır.


- Program ücret paketi nelerden oluşur?

» Ön görüşme, hastane oda hizmetleri, yumurta toplama işlemi, anestezi, mikroenjeksiyon, lazer assisted hatching, embriyo transferi, ilk gebelik testi.


- Sperm çok az ise Tüp Bebek olur mu?

» Mikroenjeksiyon yöntemi ile tek bir sperm ile tedavi yapılabilir.


- Sperm örneği evden veya dışarıdan getirilirse risk oluşur mu?

» Vücut ısısında evden ya da dışarıdan 1 saat içerisinde laboratuara ulaştırılan sperm örneklerinde problem görülmemektedir.


- Tüp Bebek de niçin birden fazla yumurta elde ediyoruz?

» Doğada her adet döneminde 1 yumurta olgunlaşır. Tüp bebek tedavilerinde ne kadar fazla yumurta olursa o kadar fazla en iyi embriyo seçme şansımız olacaktır.


- Tüp Bebek Dondurma işlemi hangi durumlarda yapılıyor?

» Tüp bebek ile elde edilen kaliteli embriyolardan transfer edilmeyenler, daha sonra kullanılmak için dondurulur.


- Tüp Bebek en fazla kaç kez denenmelidir?

» Üst sınır bulunmamaktadır. Ancak, 3 deneme sonrasında tıpkı aşılamada olduğu gibi neden bulunamadan gebelik olmuyorsa gebelik şansı düşmektedir.


- Tüp Bebek için kullanılan ilaçların kalıcı etkisi var mı?

» Yoktur.


- Tüp Bebek ile hamile kalma nasıl anlaşılır?

» Embriyo transferinden 12 gün sonra, kanda gebelik testi ile anlaşılabilir.


- Tüp Bebek ilk deneme başarısız ise ikinci deneme için ne kadar süre beklemek gerekir?

» Deneme aralıklarını uzatmamak gerekir. İlk tedavi sonrasında 3 adet döneminde tekrar edilmesi başarı şansını arttırmaktadır.


- Tüp Bebek ne zaman yapılır?

» 1 yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalınmadığında yapılır.


- Tüp Bebek programı için ne zaman başvurmalı?

» Araştırmalara başlamak için en doğru zaman kadınlar da; adetin 2 – 3 – 4. günleri olup, kanda hormon testi ve ultrason yapılır. Erkeklerde ise cinsel perhiz sonrası (2 – 8 gün) spermiogram yapılır.


- Tüp Bebek tedavisi sonrası doğan Bebeklerin sağlığı ile ilgili riskleri var mıdır?

» Hayır, risk yoktur. Normal gebeliklerle doğan çocuklar arasında fark bulunmamaktadır.


- Tüp Bebek tedavisi uygulama başladıktan sonra cinsel ilişki olabilir mi?

» Tüp Bebek tedavileri sırasında cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.


- Tüp Bebek Tedavisinde ilaçlara bağlı vücutta yan etkiler nelerdir?

» Kullanılan ilaçlar vücutta ödem, iştah artışı, deri döküntüsü ve kaşıntı yapabilir.


- Tüp Bebek tedavisinden sonra ikiz, üçüz bebek olma ihtimali nedir?

» Bu, transfer edilen embriyo sayısına bağlıdır. Günümüzde çok nadir 3 embriyo transferi yapılmaktadır. 3 embriyo transferinde %5 üçüz, %30 ikiz; 2 embriyo transferinde %20 ikiz şansı vardır.


- Tüp Bebek uygulamasında cinsiyet belirlemek mümkün müdür?

» Evet, mümkündür. Ancak, bu işlem keyfi yapılamaz ve Türkiye’de legal değildir. Uygulama yapılacak çift de doğacak çocuğun cinsiyetine bağlı genetik hastalık riski varsa, embriyolara yapılacak genetik tanı ile cinsiyet belirlenebilir.


- Tüp Bebek uygulamasında Dış gebelik olabilir mi?

» Olabilir. Ancak, bu risk normal gebeliklerden daha fazla değildir.


- Tüp Bebek uygulamasında Döllenmiş yumurtalar ne zaman kadına geri verilir?

» Yumurta toplama işleminden 3 ile 6 gün arasında herhangi bir gün verilir. Bu karar laboratuarda embriyo takibi yapan embriyologların hasta başında verdiği karardır.


- Tüp Bebek uygulamasında yaş sınırı var mıdır?

» Hastaların yumurtalıklarında yumurta hücresi olduğu sürece tedavi planlanabilir, ancak tıbbi olarak 45 yaşın üzerinde tedavi önerilmemektedir.


- Tüp Bebek ve mikroenjeksiyon aynı mıdır?

» Tüp bebek; aşılama, mikroenjeksiyon, IVF gibi tüm tedavileri içeren genel bir kavramdır. Mikroenjeksiyon ise, tek bir spermin yumurta içerisine yerleştirilmesi işlemidir. IVF de ise yumurtaların yanına bırakılan spermlerden 1 tanesinin yumurta içine girmesi kendiliğinden oluşur.


- Üremeye yardımcı tedavi yöntemleri nelerdir?

» İnfertilite durumunda yapılan tetkikler sonucu, kadın, erkek ya da her iki tarafta birden sorun saptanabilir. Ayrıca, infertil çiftlerin yaklaşık % 20’sinde tüm tetkikler normal sonuçlanabilir; bu son gruba “açıklanamayan İnfertilite” adı verilmektedir.

Yukarıda tarif edilen durumlarda sebebe yönelik tedavi, sebep bulunamadıysa da genel olarak üremeye yardımcı yöntemler denenir. Bu tedavilerin günümüzde en gelişmiş olanı ise tüp bebek yöntemidir.


- Varikosel ameliyatı sperm eksiklikleri üzerine olumlu etki yapar mı?

» Çok nadir vakalar dışında Varikosel ameliyatının bu yönde etkisi yoktur.


- Yumurta toplama esnasın da herhangi bir ağrı hissedilir mi?

» Yumurta toplama işlemi derin sedasyon (bir anestezi türü) ile yapıldığından işlem ağrılı değildir.


- Yumurtaların uyarılması tedavisi ile yumurtalık kanseri riski artar mı?

» Hayır. Yumurtalık, rahim ağzı, rahim ve meme kanserlerinde artış gözlenmemiştir.


- Yüksek FSH nasıl değerlendirilir?

» Kanda hormon tetkiki ile anlaşılan bu olgularda FSH’ın 12 üzerine çıkması erken menopoz tehdidi kabul edilir.