Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı
Yumurta Toplamada Genel Anestezi
Tüp Bebek Tedavisi Başarısı
Tedavi Sürecinde Yaşanabilecek Olumsuzluklar
Tüp Bebek Tedavisinde Yenilikler
Embryo Transferi Sonrası İstirahat
Tüp Bebek Tedavisinde Kan Sulandırıcılar
Tüp Bebek Tedavisinde Anti-Oksidanların Yeri
Embryoskop
Azospermi Tedavisinde Yenilikler
Tüp Bebek Tedavisi İlaçları ve Kanser Riski

Yumurtaların geliştirilmesini takiben, çatlatma iğnesinin uygulanmasından yaklaşık 36 saat sonra yapılan yumurta toplama işlemi, vajinal yolla uygulanan ultrason cihazına ilave edilen özel bir kanülden ilerletilen ince bir iğnenin yardımı ile günübirlik cerrahi ameliyathanesi şartlarında uygulanmakta ve yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

Yumurta toplama işlemi geçmişte yaygın şekilde lokal anestezi ile de uygulanırken günümüzde hemen hemen tüm tüp bebek merkezlerinde genel anestezi tercih edilmektedir. Ancak hastaların birçoğunu daha önceden genel anestezi tecrübesi olmaması nedeniyle tedirgin olmaktadırlar. Halk arasındaki genel anestezi ile ilgili hurafelerin bunda katkısı çok fazladır. "Uyuyup da uyanamama" korkusu toplumda çok yaygındır. Ancak yumurta toplama işleminde kullanılan genel anestezi diğer ameliyatlarda uygulanan genel anestezilerden çok farklıdır, "sedasyon" adını verdiğimiz çok daha yüzeyel ve kısa süreli bir genel anestezi tipidir. Hastanın işlem sırasında "uyutulması" (genel anestezi uygulanması) hem ağrı hissetmemesi, hem de hastanın bilincini kaybetmesi ile verilen pozisyondan dolayı rahatsızlık duymaması amacıyla yapılır. Dolayısıyla hastanın solunum ve kalp atışlarının düzeni üzerine etki etmeyecek şekilde ilaç uygulanır. Aslında hastanın işlem öncesi damar yolundan verilecek ilaç ile sadece "uyuması" sağlanır.

Çiftlerin diğer tedirginliği ise genel anestezi için verilecek ilaçların bebeğe zarar verme olasılığıdır. Bu iki nedenle söz konusu değildir. İlki genel anestezi uygulandığında zaten bir embriyo varlığı söz konusu değildir, ikincisi gebelik var olsa bile anestezi ilaçları hamilelik süresince güvenle uygulanabilmektedir.