Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı
Yumurta Toplamada Genel Anestezi
Tüp Bebek Tedavisi Başarısı
Tedavi Sürecinde Yaşanabilecek Olumsuzluklar
Tüp Bebek Tedavisinde Yenilikler
Embryo Transferi Sonrası İstirahat
Tüp Bebek Tedavisinde Kan Sulandırıcılar
Tüp Bebek Tedavisinde Anti-Oksidanların Yeri
Embryoskop
Azospermi Tedavisinde Yenilikler
Tüp Bebek Tedavisi İlaçları ve Kanser Riski

Yumurta ve spermin döllenmesi ile oluşan embriyoların laboratuvar ortamında gelişmeleri, vücut içi gelişimlerine göre daha yavaş olmaktadır. Bunun nedeninin okside edici stres kaynaklarının olduğu düşünülmektedir. Bu okside edici stres kaynakları yüksek oksijen basıncı, ışık ve kültür ortamında kullanılan maddelerdir. Laboratuvar ortamında embriyonun maruz kaldığı okside edici stres kaynaklarının etkilerinin azaltılması noktasında anti-oksidanların katkısı konusunda birçok bilimsel araştırma yapılmış, ancak bu konuda net bir fikir birliği elde edilememiştir.

İnfertilite (kısırlık) nedenin sperm faktörü olduğu çiftlerde, anti-oksidan tedavisinin erkek kısırlığında etkili olabileceğini bildiren çalışmalar mevcuttur. Özellikle sigara kullanan erkeklerde anti-oksidan etkili C vitamini kullanımının sperm kalitesini arttırdığı bilinmektedir. Benzer şekilde A ve E vitaminleri, selenyum elementi içinde yapılmış birçok bilimsel yayın vardır.

Ancak antioksidan tedavisi güvenli dozların aşılması durumunda yararın aksine zararlı etkilerde gösterebilmektedir. Yüksek doz A vitaminin kullanımının doğacak bebekte ürogenital ve kas sistemini ilgilendiren doğumsal anomalilere neden olduğu bilinmektedir. Yine yüksek doz C vitaminin kadında yumurtlamayı bloke edebildiği de gösterilmiştir. Tüm bunların sonucunda anti-oksidanların rutin kullanımının tedavi sonrası gebelik başarısında ve üreme sağlığı üzerine etkileri konusunda yararı günümüzde net olarak ortaya konulamamıştır.