İnfertilite Tanısı ve Değerlendirmesi
Yumurta Takibi
Sperm Analizi
İnfertilite Cerrahisi
Yumurtlama Tedavisi
Aşılama Tedavisi
Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon
Embryo Dondurma
Preimplantasyon Genetik Tanı
Sperm Bulma Cerrahisi
Psikolojik Destek

Hamileliğin sağlanması için kadının o ay içinde sağlıklı bir yumurta (oosit) geliştirmesi ve erkeğin de yeterli hareketli sperminin var olması gerekmektedir. Hareketli spermler olgunlaşan yumurtayı "tüp" adı verilen organlar içinde yakalayarak döllerler. Döllenme ile oluşan cenin (embriyo) günler süren bir yolculuğun ardından rahme geri dönerek "endometrium" adı verilen rahim içi zarına gömülmektedir. Dolayısıyla bir hamileliğin oluşması için, hareketli sperm, olgunlaşmış yumurta, sağlıklı (açık) tüpler ve besleyici bir rahim içi zarı (endometrium) gerekmektedir.

Erkekler spermleri her ilişki sonrası dışarıya saldıkları için sperm değerlendirmesi çok daha kolaydır. Birkaç günlük cinsel perhiz sonrası herhangi bir zamanda mastürbasyon ile verilen sperm örneği analiz edilerek sperm yeterliliği değerlendirilebilir. Ancak kadınlar ayda sadece bir defa yumurtlarlar ve yumurta karın boşluğuna atıldığı için hiçbir zaman direkt değerlendirme yapılamaz. Bu nedenle yumurtlama sadece basal vücut ısısı artışı, kanda progesteron hormon düzeyi, endometrium örneklemesi, idrarda bakılan hazır ev testleri gibi indirekt yöntemler ile takip edilip değerlendirilebilir.

Basal vücut ısısı takibi, kadının adetinin ilk gününden, tekrar adet gördüğü güne kadar her gün, sabah yatağından kalkmadan vücut ısısının ölçülmesi şeklinde uygulanır. İki adet döneminin yaklaşık olarak ortasında oluşan yumurtlama ile vücut ısısında 0,5 dereceye varan bir artış olmaktadır. Bu vücut ısı yükselmesi yeni bir adete kadar sürmektedir. Eğer gebelik oluşursa aynı şekilde devam ederken, adet görülmesi durumunda vücut ısısı yeniden 0,5 derece azalmaktadır.

Progesteron hormonu düzeyi ise yumurtlamadan sonraki dönemin tam ortasında (midluteal) alınan kanda "yükselmiş" saptanır. Dolayısıyla yumurtlamayı yakalamak için değil, yumurtlamanın sonrasında teyit etmek için fikir veren bir testtir.

Adetin başlangıcından sonra belli takip aralıkları ile yapılan kadının idrarındaki LH hormon seviyesinin ölçümüne dayanan evde uygulanabilen hazır testler de mevcuttur. Böylece yumurtlamadan hemen önce yükselen LH hormonunun tespit edilmesi ile, çiftin uygun zamanlama ile cinsel ilişkiye girmesi sağlanılabilir.

Tüm bu yöntemlerin yanı sıra yumurtlama sorunu yaşandığı düşünülen ya da yumurtlama arttırıcı ilaç kullanan hastalarda yumurtlamanın varlığı vajinal yolla uygulanan ultrason ile ayrıntılı şekilde incelenebilmektedir. Adetten sonraki günlerde yaklaşık 10 milimetre olan yumurta yavaş yavaş büyümeye başlar (hergün yaklaşık olarak bir milimetre büyür) ve 22-24 milimetre büyüklüğe ulaşınca çatlayarak karın boşluğuna dökülür. Hekim bu takibi yaparak hem yumurtanın gelişme kalitesini, hem de uygun cinsel ilişki zamanlamasını belirleyebilmektedir.