İnfertilite Tanısı ve Değerlendirmesi
Yumurta Takibi
Sperm Analizi
İnfertilite Cerrahisi
Yumurtlama Tedavisi
Aşılama Tedavisi
Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon
Embryo Dondurma
Preimplantasyon Genetik Tanı
Sperm Bulma Cerrahisi
Psikolojik Destek

Aşılama tedavisi, kadında dışarıdan verilen ilaçlar yardımı ile yumurtlama sağlandıktan sonra, hızlı hareketli spermlerin rahim ağzından geçirilerek rahim içerisine bırakılmasıdır. Dolayısıyla bu tedavi yönteminde kaliteli sperm ve seçilmiş yumurta sağlanarak döllenmenin oluşması kendi haline bırakılmaktadır.

Bu tedavide menideki spermler, özel bir yöntemle yıkanarak en hızlı hareketli ve dölleme kapasitesi en yüksek olanlar ayrılmaktadır. Ardından özel şartlarda korunan spermler, rahim ağzından ilerletilen özel kateterler kullanılarak rahime iletilmektedir.

Aşılama tedavisinin ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır?

Aşılama tedavisinin en önemli iki avantajı şunlardır. Birincisi menideki en kaliteli spermlerin seçilmesidir. İkincisi spermlerin rahim ağzı ve vajinadaki asidik ortamdan zarar görmeden direk olarak rahime verilerek yumurtaya daha kolay ulaşmasının sağlanmasıdır.

Aşılama tedavisinin tek dezavantajı ise döllenmenin sperm ile yumurtanın birbirlerini bularak, kendiliğinden oluşmasının beklenmesidir. Tüp bebek tedavisinde, rahim ağzından laboratuarda elde edilen embriyolar verilmekte iken, aşılama tedavisinde sadece spermler verilmektedir. Tüp bebek tedavisinde gebeliğin elde edilmesi sadece verilen embriyoların rahime tutunmasına bağlı iken, aşılama tedavisinde gebeliğin oluşması için spermler önce tüplerden geçerek yumurtayla buluşmalıdır, ardından döllenen yumurta embriyo oluşturarak yeniden tüplerden geri dönerek rahime tutunmalıdır. Dolayısı ile aşılama tedavisinde başarı için hasta seçimi çok önemlidir.

Aşılama tedavisinin başarı oranları nelerdir?

Aşılama tedavisinin başarı oranı, hasta seçimi doğru yapıldığında yaklaşık %20'dir. Özellikle hafif erkek faktöründe, nedeni ortaya konulamayan infertilite saptanan çiftlerde ve polikistik over sendromu gibi yumurtlama bozukluğu olan kadınlarda bu yöntem öncelikle tercih edilmektedir.

Aşılama tedavisi tüm dünyada kabul görmüş olan bir üremeye yardımcı tedavi yöntemi olmakla birlikte, aşılama tedavisi en fazla dört kez denenmelidir. Dörtten fazla sayıda uygulanan aşılama tedavisinde gebelik oranının artmadığı çalışmalar ile gösterilmiştir.

Aşılama tedavisinin aşamaları nelerdir?

Aşılama tedavisine başlamadan önce hastanın adet gördüğü günlerde (ideal olan adetin üçüncü günü) yumurtalıklar ve rahim içi zarı(endometrium) jinekolojik muayene ve ultrasonografi iledeğerlendirilmelidir. Eğer yumurtalık kisti yoksa, ve rahim içi zarı düzenli ve ince ise tedaviye başlamak için hasta uygun demektir. Aşılama tedavisinde amaç, uygulanacak ilaçlar ile yumurtalıklardan bir ya da iki adet yumurtanın sağlıklı olarak gelişmesinin sağlanmasıdır.

İlk aşama - Yumurta Geliştirilmesi (ovulasyon induksiyonu):
Yumurta büyüten ve geliştiren ilaçlar, adetin ikinci günü başlanmakta ve yaklaşık olarak 9-10 gün boyunca uygulanmaktadır. Bu ilaçlar göbek etrafından, insulin iğnesi büyüklüğündeki özel enjektörler ile hasta tarafından yapılır. Ağrıya neden olmayan bu enjeksiyonları hastalar kendileri uygulayabilmektedirler.

Yumurta gelişimini uyaran bazı ilaçlar:
Gonal-F, Puregon, Metrodin, Follegon, Menopur, Humegon, Menogon, Pergonal

İkinci aşama - Yumurtanın Çatlatılması:
Yaklaşık 10-12 günlük tedavi ile gelişen yumurtaların hücresel olgunlaşmalarının sağlanması ve çatlamaları için göbekten tek doz uygulaması yapılır. Bu ilaç ile yumurtanın çatlayarak karın boşluğuna atılması sağlanılır.

Yumurtanın Çatlamasını Sağlayan İlaçlar:
Ovitrelle, Pregnyl

Üçüncü aşama - Aşılama işlemi:
Yumurtanın çatlaması için yapılan enjeksiyondan 36. Saat sonra aşılama yapılmaktadır. Aşılama işlemi sırasında kullanılacak sperm hasta eşinden mastürbasyon yöntemi ile alınır. Menideki spermler laboratuarda özel bazı işlemlerden geçirilerek, en hızlı hareketliler ayrılarak hazırlanır.

Aşılama işlemi için hijyenik poliklinik şartları yeterlidir, ameliyathane koşullarına ihtiyacımız yoktur. Genel anestezi gerekmeksizin aşılama işlemi yapılabilmektedir. Aşılama işlemi spekulum ile vagina muayenesi ile başlar. Ardından rahim ağzı ve vajina solüsyon ile enfeksiyonlarından ve akıntılardan temizlenir. Aşılama işlemi ultrason eşliğinde uygulanmalıdır. Ultrason rehberliğinde kateter rahim ağzından yavaşça ilerletilerek hazırlanan spermler rahim içine ve tüplere verilir.

Aşılama uygulaması sonrası hastanın yarım saat (otuz dakika) uzanarak dinlenmesi yeterli olacaktır. Hastanın işlemden sonra yolculuk yapmasında, uçağa binmesinde veya yürümesinde herhangi bir sakınca yoktur. Gebelik oranını, hastanın aşırı olmamak kaydıyla fiziksel hareketleri azaltmayacağı gibi, gebelik testine kadar hiç kalkmadan yatması da arttırmamaktadır. Aşılama sonrası cinsel ilişki yasaklanmamalı, aksine günaşırı gibi bir sıklıkla önerilmelidir.

Dördüncü aşama - Gebelik testi:
Aşılama sonrasında gebeliğin sağlanması ve desteklenmesi için hastaya bazı hormonal ilaçlar verilebilir. Hastanın bu ilaçları düzenli ve doğru dozlarda kullanması çok önemlidir. Aşılamadan yaklaşık 12 gün sonra anne adayına kanda gebelik (B-HCG) testi yapılmalıdır.