Tedavi Öncesi Neler Yapılmalı
Tüp Bebek Tedavi Aşamaları
Hormon Baskılayıcı İlaçlar
Yumurta Geliştirici İlaçlar
Çatlatma İğnesi
Yumurta Toplama İşlemi
Embriyoloji Laboratuvarı
Embryo Transferi
Luteal Faz Desteği
Gebelik Testi
Tüp Bebek Tedavisi Başarısı
Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması

- Sigara içiyorsanız bırakılmalısınız. Sigara başta sperm hareketliliği olmak üzere üreme sağlığının birçok noktasında olumsuz etkilere sahiptir. Benzer şekilde kronik alkol kullanıcısı iseniz alkol tüketiminizi minimum seviyeye indirmelisiniz.

- Folik asit içeren vitamin desteğine başlamalısınız. Folik asit oluşacak bebeğinizin omurilik sisteminin gelişimine destek olacaktır. Bebek planlayan çiftlerin hamilelik başlamadan folik asit takviyesine başlamaları önerilmektedir. Folik asit dışındaki vitamin desteğinin gösterilmiş bilimsel yararı yoktur.

- Tüp bebek tedavi süreci tüm çiftler için oldukça stresli geçmektedir. Bu süreci özellikle gece uykuları olmak üzere mümkün olduğu kadar düzenli ve stressiz geçirmeye çalışın. Düzenli spor yapmak sizi hem fiziksel olarak, hem de psikolojik olarak daha güçlü hissettirecektir. Eğer stres yönetimini yapamayacağınızı düşünüyorsanız tüp bebek psikologlarından destek istemekten kaçınmayınız.

- Uygulanacak belirli bir diyetin tüp bebek başarısına faydalı olduğuna dair herhangi bir bilimsel veri yoktur. Ancak protein ağırlıklı beslenmenin yumurta geliştirici ilaçların oluşturabileceği riskleri azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

- Tercih edilen tedavi protokolüne bağlı olarak adetin 20 - 21. günlerinde hormonlarınızı baskılamak amacı ile bazı ilaçların (Lucrin, Suprecur, Synarel, Suprefact gibi) kullanılması gerekebilir. Bazı durumlarda da tüp bebek tedavi öncesinde doğum kontrol hapları veya estrojen (Estrofem gibi) kullanılması gerekebilir. Bu konular hakkında hekiminiz ile görüşmenizde fayda olacaktır.

- Tüp bebek tedavisi sırasında yapılması gereken laboratuar testlerinizi tedavi öncesi tamamlayabilirsiniz. Bu testler başlıca Hepatit B ve C taraması, HIV, Rubella IgG, kan sayımı, kan grupları tayinidir.

- Tüp bebek tedavisi öncesi hekiminizle beklentilerinizi, tedavi sürecinizi, başarı oranlarını ve maliyetleri ayrıntısı ile konuşmalısınız. Hekiminiz beklentileriniz ve süreç hakkındaki kaygılarınız konusunda profesyonel destek almanızı önerirse, mutlaka üreme sağlığı tedavileri konusunda uzman psikologlar ile görüşme sağlayınız. Ülkemizde maalesef tüp bebek tedavileri başarıyla yapılırken, destek hizmetler bir parça geri plana atılmaktadır.