Tedavi Öncesi Neler Yapılmalı
Tüp Bebek Tedavi Aşamaları
Hormon Baskılayıcı İlaçlar
Yumurta Geliştirici İlaçlar
Çatlatma İğnesi
Yumurta Toplama İşlemi
Embriyoloji Laboratuvarı
Embryo Transferi
Luteal Faz Desteği
Gebelik Testi
Tüp Bebek Tedavisi Başarısı
Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması

Luteal faz nedir?

Kadınlar her ay bir tane yumurta geliştirirler. Yumurtanın olgunlaşıp çatlaması ile yumurtalıkta diğer hücreler tarafından oluşturulan "corpus luteum" adı verilen yapı hormon salgılayarak gebeliğin devamlılığını sağlar. Halk arasında "bebeğin eşi" olarak adlandırılan plasenta oluşana kadar bu hormonların salgılanma görevi yumurtalıklardadır. Eğer "corpus luteum" adlı bu yapının yetersizliği söz konusu olursa hamilelik düşük ile sonuçlanacaktır. Luteal faz yumurtlamadan sonraki bu hormonların salgılandığı döneme verilen addır.

Luteal faz destek neden gereklidir?

Tüp bebek tedavilerinde yumurtalıkların uyarılması ile corpus luteum fonksiyonu bozulmaktadır. Çünkü birden fazla gelişen yumurtaların salgıladığı östrojen hormonu beyin üzerinde baskılama yaparak luteal faz hormonlarının azalmasına neden olur. Bu nedenle birden fazla yumurta geliştirilen tedavilerde yumurtalar toplandıktan sonra luteal fazda hormon desteği yapılmalıdır. Yetersiz hormon söz konusu olduğunda kanama, düşük şikayetleri gelişecektir.

Luteal faz desteği olarak hangi hormon, nasıl kullanılmalıdır?

Embriyonun tutunmasını desteklemek için "progesteron hormonu" içeren ilaçların kullanılması çok önemlidir. Progesteron içeren ilaçların ağızdan, vajinal, rektal ve kas içi enjeksiyonlar şeklinde kullanım türleri mevcuttur. Tüp bebek tedavilerinde günümüzde yaygın olarak vajinal veya kas içi enjeksiyon formları tercih edilmektedir. Vajinal uygulama daha kolay ve konforlu olması nedeniyle sıklıkla ilk tercihtir. Kas içi enjeksiyon ile yapılan progesteron ilaçları ağrılı olmakla birlikte, vajinal uygulamadan daha yüksek başarılı sağlamamaktadırlar.

Luteal faz desteğine başlamak için en uygun zaman yumurta toplama işlemi sonrasıdır. OPU işlemi sonrası hastalara kullanması gereken ilaçlar konusunda eğitim verilmelidir. Çünkü luteal faz desteği denilen bu ilaç uygulaması gebelik oranlarını direk olarak etkilemektedir.

Luteal faz döneminde vajinal kanama ne anlama gelmektedir?

Embriyo transferinden sonra, gebelik testinden önce görülen vajinal kanamalar hastalar için son derece kaygı verici ve moral bozucudurlar. Genellikle yumurta toplama işleminden yaklaşık bir hafta sonra gelişen vajinal kanama tedavinin başarısızlığı açısından belirgin bir belirti değildir. Çünkü luteal dönem hormonal yetmezliğinin kanamaya neden olması gibi bu dönemde gerçekleşen embriyonun rahim içi zarına (endometrium) gömülmesi de vajinal kanamaya yol açabilir.

Bazen embriyo transferlerinin hemen ardından birkaç gün süren vajinal kanamalar görülebilir. Bu durum hormonal yetersizlikten ziyade transfer sırasında sıklıkla rahim ağzında oluşan travmalara bağlıdır.

Luteal fazda (embriyo transferi sonrası) kanama olması hormonal destek ilaçlarından yeterince yararlanamadığını gösterir. Vajinal kanama varlığında mutlaka hekiminiz ile temasa geçip ilaçlarınızı doğru olarak kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Hiç bir şekilde tedavinin başarısız olduğunu düşünerek ve umutsuzluğa kapılarak ilaçlarınızı kullanmayı bırakmayın.